ginkoSmaller

Pracowity koniec sezonu.

IMG_2905

Wrzesień i październik to dla ogrodników ważne miesiące. Mimo iż noce są już bardzo chłodne to wykonywanie zabiegów ogrodniczych  w południowym słońcu jest bardzo przyjemnie. Oto prace  o których nie powinniśmy zapomnieć:

– Jesień to doskonały czas na sadzenie krzewów z pojemników oraz z tzw. gołym korzeniem. Te ostatnie wykorzystuje się o tej porze głównie do zakładania żywopłotów.

– Do końca października możemy sadzić cebulki tulipanów, hiacyntów i innych cebulowych W miejscach sadzenia spulchniamy glebę i dodajemy nawóz-mieszankę jesienną (zwykle nie zawiera azotu).

– Sadzimy kłącza konwalii  (głębokość sadzenia ok. 2 cm)

– Nie zapominajmy o oczku wodnym. Aby na wiosnę wyglądało dobrze i wymagało mniej pracy usuwamy z powierzchni wody opadające liście. W ten sposób unikniemy zamulenia dna. Bardzo dobrze sprawdzi się siatka o gęstych oczkach. Rozciągamy ją i naprężamy nad zbiornikiem.,

-Wnosimy do domu wrażliwe rośliny wieloletnie min. Oleandry, hibiskusy czy fuksje.

-W październiku usuwamy z zagonów większość warzyw. Wyjątkiem są: kapusta brukselka, pory, jarmuż i endywia, te przy niewielkich przymrozkach (do -5 st.) sukcesywnie będziemy zbierać aż do grudnia.

-Grabimy liście a trawę kosimy do momentu kiedy przestanie rosnąć. Zdarza się, że jesień jest ciepła i łaskawa, wówczas potrzeba koszenia wydłuża się nawet do listopada.