ginkoSmaller

Pierwsze przymrozki. Jak zadbać o rośliny przed zimą?

Uwaga! Pierwsze przymrozki. Jak zadbać o rośliny przed zimą?

 Mimo iż nadal mamy kalendarzową jesień, coraz częściej możemy spodziewać się przymrozków. W tym okresie w sposób szczególny powinniśmy zadbać o wrażliwe na zimno rośliny.

Pamiętajmy o tym, że lekkie przymrozki znoszą jedynie te z roślin ciepłolubnych, które mają zdrewniałe pędy takie jak figa, oleander czy znany nam dobrze laur. Oczywiście po podmarznięciu mogą zgubić liście, ale nie zagraża im nic poważnego z tego powodu. Pozostałe wrażliwe rośliny pochodzące z cieplejszych rejonów świata (min. datura, pelargonia angielska, dipladenia) oraz młode, nie zdrewniałe sadzonki roślin naszego klimatu należy przenieść do cieplejszych pomieszczeń.

W oranżeriach lub na werandach na których temperatura waha się między 5 do 15°C umieszczamy ciepłolubne rośliny pojemnikowe. Należy ograniczyć ich podlewanie do minimum, tak aby ziemia była jedynie stale wilgotna. Ważne aby zaprzestać nawożenia w tym okresie a także zapewnić naszym okazom odpowiednia ilość światła. Unikajmy stawiania roślin w pobliżu kaloryferów. Nie wpływa to delikatnie mówiąc na ich kondycję.

Oto kilka popularnych gatunków i miejsca w których zimą będą się czuły najlepiej:

 – w jasnych, lekko ogrzewanych pomieszczeniach min. chłodnych werandach, oranżeriach przezimują min. araukaria, oleandry, hibiskusy, kamelie, kaktusy, agawy, cytrusy

– w chłodnych i zacienionych garażach, klatkach schodowych, piwnicach przezimują rośliny o pędach zdrewniałych, gubiące liście jesienią w wym. datura, hortensja, bugenwilla czy figa.

– Na balkonach i tarasach przezimuje wiele roślin uprawianych w ogrodzie pod warunkiem, że donice w których posadzimy rośliny będą odpowiednio ocieplone i przygotowane na zimę (zabiegi te oczywiście najlepiej wykonać w momencie sadzenia roślin (zapraszamy po porady do naszej szkółki specjaliści udzielą szczegółowych informacji) w ten sposób mamy pewność, że rośliny przetrwają najgorsze mrozy.