ginkoSmaller

Jak zmienić zabarwienie kwiatów Hortensji z różowego na niebieski ?

Tworzenie barwnych, pełnych życia ogrodów jest niewątpliwie sztuką. Sztuka ta ma kilka wymiarów a najważniejszym z nich jest gruntowna wiedza na temat roślin ozdobnych.
W celu ułatwienia Państwu wyboru postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem poprzez zamieszczanie istotnych informacji o wybranych gatunkach.
Na początek posłużymy się najczęściej zadawanymi pytaniami przez naszych klientów. Zapraszamy do lektury.

Jak zmienić zabarwienie kwiatów Hortensji z różowego na niebieski ?

Hydrangea macrophylla – Hortensja ogrodowa, bo o tym gatunku mowa kwitnie zazwyczaj na biało, różowo i czerwono. W sklepach ogrodniczych możemy kupić pięknie wybarwione rośliny o niebieskich kwiatach. Wielokrotnie zdarza się jednak, że w kolejnych latach kwiaty przybierają barwę różową. Jak zachować niebieski kolor kwiatów?
Otóż wszystko zależy od pH gleby. Na forach internetowych można znalezć informację iż zmiana koloru zależy od związków glinu w podłożu. Obie informacje są prawdziwe.
Wyższe pH a tym samym niewielkie ilości glinu w podłożu spowodują, że kwiaty będą różowe. Im niższe pH tym kolor kwiatów bardziej zbliża się do niebieskiego. Przy niskim pH (odczyn kwaśny) uaktywniają się w podłożu jony glinu powodując wybarwienie kwiatów. Z botanicznego punktu widzenia zmiany te zachodzą na poziomie komórkowym, a dokładniej na poziomie soku komórkowego, co daje wizualny efekt w postaci barwy. Zatem, aby zmienić kolor kwiatów Hortensji ogrodowej na niebieski należy posadzić ją w kwaśnym podłożu i stosować doglebowo związki glinu w postaci np. siarczanu glinowo-potasowego.

Hortensja