ginkoSmaller

Jesień w ogrodzie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Jesień w ogrodzie – Wrzesień i Październik.

Informator prac ogrodniczych:
–  Sadzimy cebulki kwiatowe kwiatów wiosennych.
– Ograniczamy podlewanie roślin w ogrodzie, chyba że sierpień i wrzesień był wyjątkowo upalny. Ograniczamy również podlewanie roślin na tarasach, ponieważ w okresie spoczynku zimowego zapotrzebowanie roślin na wodę zdecydowanie zmniejsza się.
– Ze względu na możliwość wystąpienia przymrozków zaprzestajemy sadzenia roślin wodnych, odłączamy system nawadniający i “przedmuchujemy go” w celu pozbycia się  reszty wody.
– Sadzimy i przesadzamy rośliny w ogrodzie. To najlepszy moment na sadzenie roślin  z tzw. “gołym korzeniem” oraz  przesadzanie roślin z miejsca na miejsce.
– We wrześniu zakładamy nowe i przeprowadzamy renowację starych trawników.
– Październik to odpowiedni czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych.
– Dzielimy i sadzimy rozrośnięte rośliny bagienne
– Pamiętamy że rośliny zimozielone wymagają podlewania przez cały rok. Należy je podlewać raz na 2-3 tygodnie w przypadku kiedy nie ma okrywy śnieżnej a temperatura wynosi od 0-6 st.C.
– Warto usunąć przed zimą chwasty z ogrodu w celu opóźnienia ich pojawienia się na wiosnę.
– Usuwamy regularnie liście opadające na trawnik, dzięki temu zapobiegniemy wygniwaniu darni, a także rośliny jednoroczne.

– Byliny, które zakończyły kwitnienie przycinamy o 2/3 wysokości.

– Usuwamy resztki roślinne z oczka wodnego.

– Jesienią stosujemy nawozy fosforowo – potasowe,  nie stosujemy nawozów azotowych.

Nawożenie jesienne:

ROŚLINY ROSNĄCE W GRUNCIE:

– Jesienią nie należy stosować nawozów azotowych. wynika to z faktu, że większość roślin w ogrodzie przestała już rosnąć i przygotowuje się do tzw. okresu spoczynku. w momencie dostarczenia im nawozów azotowych nie zdążą one przygotować się do spoczynku zimowego. Do nawożenia po zakończeniu wegetacji najlepiej wybrać nawóz jesienny zawierający w swoim składzie fosfor i potas. Pierwiastki te odgrywają kluczową rolę dla roślin w okresie jesiennym. Przyczyniają się do lepszego zdrewnienia pędów a co za tym idzie zwiększenia odporności roślin na mróz. Nawóz jesienny stosujemy do końca października.  

ROŚLINY SADZONE JESIENIĄ:

Drzewa i krzewy sadzone jesienią – zwłaszcza te z tzw. gołym korzeniem nie wymagają nawożenia mineralnego tuż po posadzeniu.