ginkoSmaller

Kilka słów o nawożeniu roślin

Żywy organizm jakim jest roślina oprócz odpowiedniej ilości wody i światła potrzebuje również zasilania w postaci nawozu. Nawożenie zwane inaczej dokarmianiem roślin to jedna z podstawowych czynności w ogrodzie jaką wykonujemy w określonych porach i dawkach w sezonie ogrodniczym.
Nawozy możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: mineralne i organiczne. Zadaniem nawozu jest dostarczanie roślinie odpowiednich ilości składników pokarmowych potrzebnych do rozwoju masy nadziemnej rośliny.

Nawożenie mineralne to występują w postaci gotowych mieszanek przeznaczonych do różnego typu roślin np. iglaków, róż, roślin balkonowych itp. Tego typu nawozy są wygodne w użyciu, można je łatwo nabyć a odpowiednio przechowywane posłużą nam nie jeden sezon. Zazwyczaj występują w postaci granulek lub formy płynnej. Stosowanie nawozów jest proste, wystarczy stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Nawozy organiczne stosują zazwyczaj działkowcy. Zaletą tych nawozów jest dostarczanie roślinom wszystkich potrzebnych składników pokarmowych, wzbogacanie ziemi w próchnice, niewielki nakład finansowy oraz ekologiczne, nie naruszające naturalnego środowiska. Kompostownik to idealny sposób na problem odpadków organicznych powstałych w gospodarstwie domowym. Najczęściej stosowanymi nawozami organicznymi są: kompost, obornik, nawozy zielone, gnojówki.

Obornik jest niewątpliwie najbardziej wartościowym z nawozów. Najlepszymi są obornik bydlęcy oraz koński. Nawożenie wykonujemy jesienią co ok. 4 lata.

Kompost ogrodniczy.
Na kompost przeznacza się pozostałości roślin z ogrodu, pamiętając o tym aby materiał roślinny był zdrowy, nieporażony przez choroby. Fragmenty roślin nie powinny być zbyt duże, te większe należy rozdrobnić. Do kompostowania wykorzystujemy liście pestkowych i ziarnkowych. Nie wykorzystujemy liści roślin takich jak np. Platan, Orzech Włoski czy Igły Świerka, Kasztanowiec.

Kolejną grupą są nawozy zielone, czyli wysiane do gruntu rośliny, po osiągnięciu konkretnej wysokości przekopuje się m.in. łubin, wyka siewna. Głównym celem stosowania tego typu nawozów jest wzbogacenie gleby w azot.

Naturalny nawóz BIOHUMUS powstaje w wyniku trawienia roślin przez dżdżownice kalifornijskie.

Gnojówki
W ekologicznym nawożeniu największe znaczenie ma gnojówka z pokrzyw, skrzypu i mniszka lekarskiego.