ginkoSmaller

Marzec – pracowity początek sezonu w ogrodzie.

IMG_3209

Prace które każdy ogrodnik powinien wykonać wczesną wiosną.

–         Przede wszystkim należy na bieżąco śledzić prognozę pogody. Wbrew pozorom to nie śnieżna zima a wiosenne przymrozki mogą wyrządzić więcej szkód w ogrodzie.

–         Możemy powoli zacząć zdejmować zimowe okrycie roślin (jeśli temperatura jest plusowa i ustabilizowana). Pamiętajmy aby czynność tą wykonywać w pochmurne dni. Unikniemy w ten sposób szoku termicznego (zbyt duże wahania temperatury między dniem a nocą), a młode przyrosty nie zostaną przypalone mocnym wbrew pozorom wiosennym słońcem.

–         Usuwamy zeszłoroczne resztki bylin. Przycinamy je tuż nad ziemią. Podczas cięcia traw ozdobnych pozostawiamy 5-7 cm nad ziemią. Zdrowe, nie uszkodzone i nie porażone resztki przenosimy na kompostownik a pozostałe dokładnie grabimy i palimy w celu uniknięcia porażenia młodych roślin.

–         Przycinamy krzewy kwitnące późną wiosną i latem.

–         Sprawdzamy stan roślin po zimie i ewentualne uszkodzenia mrozowe przycinamy.

–         Sprawdzamy stan kory, szczególnie na młodych drzewach. W razie pojawienia się pionowych pęknięć, zabezpieczamy miejsca pastą ogrodniczą (FUNABEN 03 PA)

–         Możemy rozpocząć cięcie róż. (patrz wpis Róża – jak tniemy królową roślin w zakładce po prawej str.)

–         Pod iglakami uzupełniamy warstwę kory, która chroni zarówno przed chwastami jak i nadmiernym przesychaniem podłoża.

–         Pod koniec marca nawozimy rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację. Robimy to przez rozłożenie na grządkach kilkucentymetrowej warstwy kompostu, który posłuży także jako doskonała ściółka organiczna zabezpieczająca glebę przed wysychaniem i zaskorupieniem po obfitych opadach.

–         Jeżeli pogoda sprzyja, możemy podzielić już karpy funkii, liliowców czy astrów krzaczastych, a także nawłocie i ostróżki.

–         Pora zadbać również o trawnik. Zgrabiamy suche liście i inne fragmenty roślin, oraz rozłożony na jesieni obornik.

–         W drugiej połowie marca zasilamy trawnik nawozem wieloskładnikowym.