ginkoSmaller

Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie?

 

Tylko pozornie nazywane mięczakami. Są ważnym ogniwem łańcucha organicznego niemniej jednak potrafią wyrządzić w ogrodzie bardzo wiele szkód. Możemy je podzielić na dwie grupy: oskorupine (z muszlą) i nagie (bez muszli). Pierwsze nie są uznawane za bardzo groźne, chociaż wyrządzają szkody (winniczek). Jednak to nie one a ślimaki nagie są dla ogrodników prawdziwym koszmarem. Mięczaki te nie przepadają za słońcem i wysokimi temperaturami, nie lubią również mrozu. Z tego względu żyją w kryjówkach w postaci kamieni, desek, donic czy bezpośrednio w ziemi. Często możemy je spotkać w rowach przydrożnych lub w pobliżu zbiorników wodnych, ponieważ dobrze czują się w wilgotnym środowisku.

Ślimaki żerują gromadnie nocą lub po deszczu. Żywią się liśćmi wygryzając w nich nieregularne otwory a w korzeniach drążą charakterystyczne korytarze. Jaja składają w drugiej połowie roku.

Oto kilka najgroźniejszych gatunków ślimaków:

 1). Pomrowik plamisty – Deroceras reticulatum 3-5cm (wylęg młodych wiosną po przezimowaniu jaj).

2). Ślinik wielki 15cm bardzo aktywny wiosną

3). Ślinik luzytański 15cm bardzo aktywny wiosną

 Walka ze ślimakami często bywa trudna. Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie ekologiczne sposoby walki z tymi szkodnikami przynoszą pożądany efekt. Większość tego typu metod przynosi tylko częściowy skutek i wymaga wiele cierpliwości.

1). Fusy z kawy lub popiołu – owszem ograniczają napływ mięczaków, ale tylko do pierwszego deszczu.

2). Pułapki piwne – taka metoda walki ma sens tylko wówczas, gdy uprawa czy rabata jest ograniczona płotkiem przeciwślimakowym. W momencie kiedy ustawimy pułapki na tzw. otwartej przestrzeni możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ zapach piwa wabi również ślimaki z sąsiedztwa.

3) Nicienie – działają tylko na Pomrowika plamistego!

4) Naturalni wrogowie ślimaków.

–         jeże

–         krety

–         rzęsorek mniejszy

–         ptaki

 

Warto często spulchniać ziemię w ogrodzie za pomocą motyczki, ponieważ ślimaki nie potrafią kopać i w ten sposób bezpowrotnie tracą schronienie. Można również spróbować metody tzw. wabików w postaci desek, cegieł a następnie wyzbierać ślimaki. Dla Pomrowika ta metoda jest skuteczna tylko przed okresem wegetacyjnym, ponieważ w trakcie sezonu mięczaki zagnieżdżają się w główkach sałaty i tam już pozostają. Śliniki można tępić tą metodą cały rok.

Rośliny NIElubiane przez ślimaki:

-Lawenda

-Rozmaryn

-Tymianek

-Rośliny sadzimy gęsto i otaczamy inne narażone na “zjedzenie” zamkniętym kręgiem.

w nasadzeniach na rabatach skuteczne ze względu na olejki eteryczne są:

-Mięta

-Bylica

a także inne np.

-Rojnik

-Ostrogowiec

-Wilczomlecz

-Wiesiołek

-Piwonia

-Przywrotnik

-Paprocie

-Krwawniki

Preparaty chemiczne:

-Ślimakol 06 GB

– Anty Ślimak Spiess 04 GB

– Ślimax 04 GB

– Ślimak-Stop 47 FG

– Mesurol Alimax 02 RB

– Mesurol Schneckenkorn 04GB

Powodzenia!