ginkoSmaller

Wisteria- kiedy i jak tniemy?

Wisteria Pa

Wisteria to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pnączy zimujących w Polsce. Wielu klientów skarży się na brak lub bardzo słabe kwitnienie tej rośliny. Jej głównym walorem dekoracyjnym są efektowne kwiaty zebrane w grona. Atrakcyjne są również pierzastozłożone liście. Pędy Wisterii są silne i wymagają mocnych podpór.

Rośliny rozmnażane z nasion rozpoczynają kwitnienie w 8-12 roku a ilość kwiatów może być niewielka. Natomiast odmiany rozmnażane przez sadzonki mogą rozpocząć obfite kwitnienie już w 2-5 roku. Możemy wspomóc kwitnienie tego pięknego pnącza poprzez odpowiednie formowanie oraz regularne cięcie.

Glicynia przez pierwsze 3 a nawet 4 lata po posadzeniu wymaga skrupulatnej pielęgnacji w postaci podlewania, wiosennego nawożenia i osłaniania na zimę. Rośnie wolno i nie wymaga przycinania. W momencie kiedy wytworzy odpowiednią podstawę zaczyna rosnąć szybko nawet do 3 m przyrostu rocznie a jej korzenie mają zasięg w obrębie kilkunastu metrów. Starsze egzemplarze zaczynamy ciąć systematycznie co pozwoli nadać im pożądany kształt, osłabi wzrost wegetatywny oraz spowoduje obfitsze kwitnienie. Glicynię formujemy prowadząc pędy główne po podporze (w miarę możliwości poziomo) i przycinając pędy boczne. W ten sposób pobudzamy je do zawiązania pąków kwiatowych.

W maju tuż po kwitnieniu, gdy widać które pędy zamarły po zimie wykonujemy CIĘCIE OCZYSZCZAJĄCE roślinę. Wycinamy zamarłe, silnie uszkodzone pędy oraz te nadmiernie zagęszczone. Cięcie to pozwala na uzyskanie równomiernego dostępu do światła oraz wpływa na pozytywne przewietrzenie rośliny. Pędy które poddatne na wyginanie rozciągamy na boki.

Pąki kwiatowe Wisterii zawiązuję się wczesną jesienią, dlatego CIĘCIE PODSTAWOWE wykonuje się latem na przełomie lipca i sierpnia. Znów prześwietlamy roślinę wycinając słabe, cienkie pędy oraz te nadmiernie zagęszczone. Natomiast nowe przyrosty przycinamy nad 4-5 liściem.

Kolejne cięcie należy wykonać w stanie bezlistnym. Wycinamy pędy zamarłe i nadmiernie zagęszczone. Zeszłoroczne przyrosty przycinamy po raz kolejny. (nad 2 pąkiem kwiatowym).

Może się zdarzyć, że mimo regularnego cięcia Wisteria nie zakwitnie. W takim przypadku wskazane jest przycięcie korzeni. Wbijamy szpadel pionowo i głęboko w miarę głęboko ok. 1,5 do 2 metrów od podstawy rośliny.